Blaguss im Jahr 1951

Blaguss - dlhoročná história úspechu

Všetko sa začalo v júni 1926, keď zakladateľ spoločnosti Paul Blagusz získal povolenie na obchodovanie s vajcami, maslom, hydinou, zverinou, ovocím a hubami – už o tri roky neskôr sa z obchodníka stal dopravca. Zatiaľ čo spočiatku sa vozový park naďalej rozširoval, počas druhej svetovej vojny musel byť podnik zatvorený po tom, ako všetky vozidlá skonfiškoval nemecký Wehrmacht. V roku 1942 sa Blaguszovi podarí spojazdniť tri nákladné autá pre naliehavo potrebnú obchodnú prepravu.

Po skončení vojny v roku 1945 však všetky vozidlá skonfiškovali ruské spojenecké jednotky. V období obnovy videl Paul Blagusz budúcnosť spoločnosti v linkovej doprave a ťažisko sa presunulo na osobnú dopravu. Napokon v máji 1970 vznikla dnešná spoločnosť „Blaguss Reisen GmbH“.

Lietanie vo výškach – Blaguss spája Európu

S mnohými nápadmi a skvelou víziou si spoločnosť Blaguss už v 70. rokoch 20. storočia razila cestu aj v rámci vnútroštátnej a medzinárodnej pravidelnej dopravy. Vďaka tomu spoločnosť výrazne zrýchľuje a získava meno v odvetví aj vo východnej Európe. Okrem toho sa postupne prepojili oblasti podnikania v cestovnom ruchu a doprave. Spoločnosť Blaguss Slovakia s.r.o. so sídlom v Bratislave bola založená v roku 2004.
Súčasťou portfólia spoločnosti sa stali cestovné kancelárie, prenájom charterových autobusov, pravidelná doprava a neskôr aj prevádzka medzinárodného autobusového terminálu vo Viedni. Odvtedy je spoločnosť Blaguss silným hráčom v oblasti dopravy a cestovného ruchu, najmä v Rakúsku, Maďarsku a na Slovensku, kde má niekoľko pobočiek.

Vysoký štandard kvality už od začiatku

V roku 1999 získala spoločnosť Blaguss ako prvá autobusová spoločnosť od Kuratória pre bezpečnosť dopravy a ÖAMTC pečať kvality a bezpečnosti „Bus OK. Vodič OK. Všetko OK“. Kvalita a bezpečnosť boli v spoločnosti Blaguss vždy najvyššími prioritami, a preto sa vodiči autobusov Blaguss pravidelne zúčastňujú kurzov techniky jazdy a bezpečnostných seminárov – a to oveľa viac, než vyžaduje zákon. S priemerným vekom vozidiel iba dva roky patrí spoločnosť k najbezpečnejším a najmodernejším autobusovým flotilám v Európe.

Ekologické a bezpečné cestovanie

To, že Blaguss mal vždy inovatívneho ducha, dokazuje v neposlednom rade aj to, ako sa spoločnosť zaoberá témami udržateľnosti, ekológie a Covid-19. Všetky autobusy spĺňajú najvyššie ekologické požiadavky normy Euro VI, vďaka ktorej sa od 90. rokov minulého storočia podarilo znížiť emisie CO2 o 87 % a emisie NOx o 97 %. Spoločnosť Blaguss je tiež partnerom projektu klimaaktiv Spolkového ministerstva pre ochranu klímy, životné prostredie, energetiku, mobilitu, inovácie a technológie. Na začiatku pandémie koronavírusu bolo opäť potrebné „zmeniť myslenie“ a spoločnosť vybavila mnohé zo svojich autobusov v roku 2020 vysoko účinnými zariadeniami na čistenie vzduchu Ozonos, ktoré eliminujú 99,9 % baktérií a vírusov vo vzduchu a 92 % na povrchoch. Okrem toho sú všetky autobusy vybavené špeciálnymi filtrami pevných častíc. To umožnilo spoločnosti Blaguss posunúť „bezpečné cestovanie“ na úplne novú úroveň.

Dlhá história, ešte dlhšia budúcnosť

Medzičasom sa stal Blaguss, rodinný podnik tretej generácie, pod vedením bratrancov Thomasa a Paula Blagussovcov s jej zamestnancami príkladnou ukážkou firemného úspechu. Vozový park spoločnosti Blaguss je jedným z najmodernejších a najbezpečnejších autobusových parkov v Európe. Prenájom autobusov s vodičmi je len jednou z mnohých služieb, ktoré spoločnosť Blaguss ponúka v rámci svojej širokej ponuky. Hoci pandémia koronavírusu dočasne zastavila cestovný ruch, spoločnosť Blaguss teraz naplno kráča do budúcnosti plnej cestovania. Príbeh spoločnosti Blaguss má dlhú históriu, vďaka ktorej sa spoločnosť vydala na úspešnú cestu, na ktorej je dnes – ale ešte zďaleka nie je na konci.